y

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Pałac w Surhowie
28 stycznia 2023

Surhów Pałac Cieszkowskich

         Zobacz prezentację pałacu...

            Pałac został wzniesiony przez Pawła hrabiego Cieszkowskiego i jego żonę Zofię z Kickich w latach 1813-1819, w latach 1818–1820 wnętrze zostało ozdobione klasycystyczną dekoracją malarską (tempera, autorstwa włoskiego malarza Mikołaja Montiego) i sztukateryjną oraz rzeźbami Antonia Canovy. Położony jest na niewielkim wzniesieniu, zwrócony frontem na północ, otacza go rozległy park. Pałac jest klasycystyczny, murowany z cegły i otynkowany. Parterowy, z piętrową, trójosiową częścią środkową, na wysokich piwnicach. Ma rzut wydłużonego prostokąta, dłuższe elewacje są jedenastoosiowe, z półwgłębnym portykiem jońskim na osi od frontu i prostokątnym, płytkim ryzalitem od tyłu.

           O zabytkowej wartości pałacu świadczy bogaty wystrój malarski (tematyka biblijna oraz mitologiczna) i sztukateryjny (motywy geometryczne, roślinne i figuralne, historyczne i symboliczne). Na suficie salonu znajduje się owalny plafon (otoczony złoconymi sztukateriami) z malowaną sceną Narodzin Jowisza pośrodku.

 

Surhów Narodziny Jowisza Mikołaj Monti

Narodziny Jowisza - Mikołaj Monti

           Pozostałości rozległego założenia parkowego, o powierzchni około 6 ha pochodzą z 1. ćwierci XIX wieku. Obecnie jest zaniedbane (między innymi wycięta dojazdowa aleja grabowa), ale zachował się bogaty starodrzew z okazami pomnikowymi. 

czytaj więcej o pałacu w Surhowie...

Źródła:

Katalog zabytków sztuki w Polsce, T. VIII, z. 8 – powiat krasnostawski, Warszawa 1960

W. Tarnas, Kraśniczyn – dzieje gminy i okolic, Lublin 2006

Pałac w Surhowie

 

 

Artykuły z tej kategorii