y

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Dwór Gorajskich
01 listopada 2022

Śladem detali architektonicznych pałaców lubelskich

          Każda epoka pozostawia po sobie jakieś pamiątki w postaci zabytków architektonicznych. Fascynującą lekcją historii architektury jest podążanie szlakiem lubelskich pałaców. To prawdziwa pożywka dla miłośników pięknych rozwiązań i dekoracji, wykonanych z niezwykłym pietyzmem i dbałością o każdy detal.

Pałac Sobieskich w Lublinie - fragment

Pałac Sobieskich w Lublinie - fragment

          Zarówno amatorzy, jak i prawdziwi znawcy docenią kunszt dawnego budownictwa, stojąc przed elewacją Pałacu Lubomirskich (Plac Litewski 3), który nosi znamiona zarówno barokowego przepychu, jak i klasycystycznego uporządkowania. Uwagę przyciąga tutaj przede wszystkim ryzalit zwieńczony tympanonem, zdobiony jońskimi pilastrami i płaskorzeźbą. Doskonale zachowanym przykładem architektury klasycystycznej jest także Pałac Chrzanowskich, następnie Śliwińskich, z bogato i misternie zdobioną fasadą. Nikt nie oprze się pięknemu portykowi z toskańską kolumnadą czy stylizowanej dekoracji okiennej. Ciekawymi przykładami pałaców są również Pałacyk Piotrowskiego oraz Pałac Braci Domańskich. Oba reprezentują kierunek eklektyzmu polegający na łączeniu różnych stylów architektonicznych. Pierwszy z nich już z daleka przyciąga uwagę swoją bogatą szatą architektoniczną, a w szczególności niezwykłą stolarką okienną i drzwiową, drugi wyróżnia się przede wszystkim czterema górującymi nad całością, dekoracyjnymi wazonami w stylu empire, umieszczonymi na attykowym murze zwieńczającym zdobioną fasadę. Ciekawymi obiektami, których patyna czasu nie pozbawiła pierwotnych założeń architektonicznych, są dwa Pałacyki Oficjalistów wybudowane w tzw. stylach historyzujących. Jeden z nich to budynek neobarokowy, a drugi – neoromański. Innym tego typu obiektem i niewątpliwą perełką wśród lubelskich pałaców jest Pałac Kraussego wybudowany w stylu neogotyckim. Przyciąga on wzrok przede wszystkim alkierzami, z których jeden przyjmuje formę ośmiobocznej wieżyczki zwieńczonej krenelażem, czyli blankami przywodzącymi na myśl zakończenia murów obronnych i baszt w średniowiecznych budowlach.

           To właśnie pałac Kraussego znalazł się na okładce książki Lublin. Pałace i dwory. Jest to ciekawa monografia, w której można znaleźć szczegółowe opisy wielu innych lubelskich pałaców. A zawarte w niej, kolorowe fotografie doskonałej jakości każdego zachęcą do odwiedzenia tych niesamowitych zabytków architektury.

 

Pałac Suchorabskich w Lublinie - detal

Pałac Suchorabskich w Lublinie - detal

Tekst Justyna Kozłowska

Artykuły z tej kategorii