y

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Pałac Lubomirskich w Rzeszowie - elewacja tylna
24 lutego 2023

Rzeszów Letni Pałac Lubomirskich

           Jest to późnobarokowa rezydencja zlokalizowana w Rzeszowie, przy ul. Jana Dekerta 2, w bliskim sąsiedztwie Zamku Lubomirskich. To budynek piętrowy, z mansardowym dachem, którego elewację zdobi dekoracja w typie saskiego rokoka. Umieszczono na niej kamienne popiersia przedstawiające rodzinę Lubomirskich w strojach rzymskich senatorów.

Pałac Lubomirskich w Rzeszowie - elewacja frontowa

Świadectwo świetności mecenatu dawnych właścicieli wielkich posiadłości ziemskich.

           Twórcą pałacu, powstałego około 1700 roku, był prawdopodobnie architekt Tylman z Gameren, sprowadzony do Rzeszowa przez Hieronima Augustyna Lubomirskiego.

           U schyłku XVIII wieku pałacyk wraz z otaczającym go ogrodem zaczął popadać w ruinę. W 1819 roku zamek z pozostałą częścią ogrodów z winnicą, stawem i wyspą sprzedano rządowi austriackiemu a tereny wokół posiadłości rozparcelowano. W 1908 roku budynek z niewielką częścią ogrodu zakupił doktor Teofil Nieć. Po wojnie w części budynku mieszkał syn p. Nieciów - dr Mieczysław Nieć z rodziną. W latach 70 XX wieku został wywłaszczony za symboliczne zadośćuczynienie. W lipcu 2013 roku rodzina Nieciów odzyskała nieruchomość, którą następnie wystawiła na sprzedaż. We wrześniu 2013 roku nowym właścicielem Letniego Pałacyku została Okręgowa Izba Lekarska.

Czytaj więcej o pałacu w Rzeszowie ...

 

Pałac Lubomirskich w Rzeszowie - elewacja tylna - widok z lotu ptaka

 

 

Artykuły z tej kategorii