y

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Pałac Morskich w Lublinie
22 maja 2023

Lublin Pałac Morskich

ulica Krakowskie Przedmieście 62

zobacz prezentację ...

           Pałac Morskich w Lublinie to zabytkowy obiekt położony przy ulicy Krakowskie Przedmieście 62, który obecnie służy jako siedziba Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

           Pałac został wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku przez rodzinę Morskich, która nadała mu klasycystyczny styl i rezydencjonalny charakter. W XIX wieku pałac był własnością szkockiego przemysłowca Aleksandra Mac Leoda, który rozbudował go o dwa skrzydła. W 1898 roku pałac kupił Łódzki Bank Handlowy, który funkcjonował w nim do wybuchu II wojny światowej. W czasie okupacji niemieckiej pałac był siedzibą starostwa.

           Po wojnie pałac pełnił różne funkcje administracyjne i edukacyjne, a w 1989 roku był miejscem działalności Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". W 2009 roku pałac został przekazany Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, która podjęła jego gruntowny remont.

Pałac Morskich w Lublinie

 

Opis pałacu

          Pałac Morskich w Lublinie jest uznawany za prawdziwą perłę klasycyzmu i jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych miasta. Jego fasada jest ozdobiona kolumnami i portykiem z balkonem, a wnętrza zachowały wiele oryginalnych elementów architektonicznych i dekoracyjnych. Pałac Morskich w Lublinie to nie tylko zabytek, ale też ważne miejsce dla historii i kultury polskiej.

czytaj więcej o pałacu …

Pałac Morskich w Lublinie

 

 

Artykuły z tej kategorii