y

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Pałac Lubomirskich potem Krebsa
28 marca 2023

Lublin Pałac Lubomirskich potem Krebsa

ulica Szewska 4

zobacz prezentację ...

           Przy południowej pierzei niewielkiej ulicy Szewskiej znajduje się budynek, który wyróżniają oszkarpowania. Najstarsze wzmianki na temat tej budowli pochodzą z XVII wieku i wskazują jako właścicieli rodzinę Lubomirskich. Od XIX wieku przyjęła się nazwa pałac Karola Krebsa, od nazwiska kolejnego właściciela. W 2. połowie XIX wieku budynek przeszedł na własność radnego miejskiego Antoniego Czerwińskiego.

           W kolejnych latach planowano otworzyć tu miejską łaźnię z inicjatywy właścicieli Weisberga i Arnsztejna, ale ostatecznie, do wybuchu II wojny światowej, oprócz prywatnych mieszkań funkcjonowała tu tania kuchnia, ludowa herbaciarnia, rozlewnia octu i piekarnia.

Historia i opis Pałacu Lubomirskich potem Krebsa

 

Opis pałacu

           W latach 80. XX wieku nadbudowano trzecie piętro, co sprawiło, że pałac zatracił swe pierwotne proporcje i stał się zwyczajną kamienicą. Fasada w dolnej partii jest sześcioosiowa, z otworami okiennymi i wejściem umieszczonym w arkadach, w pozostałych – siedmioosiowa i otynkowana, z prostokątnymi oknami. Ostatnia kondygnacja została oddzielona gzymsem i zaakcentowana lizenami. Od wschodu i zachodu znajdują się przybudówki przeznaczone na pomieszczenia gospodarcze.

         czytaj więcej o pałacu …

Historia i opis Pałacu Lubomirskich potem Krebsa

 

 

Artykuły z tej kategorii