y

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Pałac Jabłonowskich
26 marca 2023

Lublin Pałac Jabłonowskich zwany Biskupim

ulica Królewska 11

zobacz prezentację ...

           Nowe pałace powstawały w bliskiej odległości od murów miasta i przy traktach do niego prowadzących. Takim miejscem były też Korce, dziś ulica Królewska, której południową pierzeję stanowi zabudowa w postaci dużych murowanych gmachów. Pod nr 11 w XVII wieku wzniesiono pałac na rzucie czworoboku, z wewnętrznym dziedzińcem, usytuowany na znacznym obniżeniu terenu.

           Pałac został zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku dla rodu Jabłonowskich herbu Prus III. Pałac został spalony podczas pożaru tej części miasta w 1803 roku. Odbudowany i przebudowany w 1851 roku, w formie typowej kamienicy czynszowej. W pierwszej połowie XIX wieku oba pałace zostały zakupione przez rząd Królestwa Polskiego i przeznaczone dla biskupów, w budynku pod nr 11 urządzono pałac biskupi, a pod nr 13 – konsystorz, czyli kurię biskupią.

Pałac Jabłonowskich zwany Biskupim w Lublinie

 

Opis pałacu

           Budynek był siedzibą duchownych w latach 1824-1850, do czasu, kiedy rząd sprzedał go doktorowi Antoniemu Starzyńskiemu. W kamienicy mieściło się Gimnazjum Humanistyczne Żeńskie Michaliny Sobolewskiej. Po kolejnych remontach w latach 40-60. XX wieku w budynku znajdują się różne instytucje użyteczności publicznej.

           Obecnie pałac nie przedstawia większych walorów artystycznych. Od frontu jest trójkondygnacyjny, w pozostałej części – czterokondygnacyjny. Pięcioosiowa fasada posiada prostokątne otwory okienne i drzwiowe ujęte w opaski z gzymsami oraz trzy balkony z żeliwnymi balustradami. Dekorację stanowią żeliwne kroksztyny wspierające dach i rząd płycin w kształcie rombów pomiędzy nimi.

czytaj więcej o pałacu …

Pałac Jabłonowskich zwany Biskupim w Lublinie

 

 

Artykuły z tej kategorii