y

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Biblioteka Łopacińskiego w Lublinie
12 października 2022

Lublin literaturą stoi

           Dla nikogo nie jest rewelacją, że Biernat z Lublina – renesansowy poeta, który napisał pierwszą drukowaną książkę polską – pochodził z Lublina. Ale czy wiesz, że z tego miasta pochodzi również Andrzej Strug czy Franciszka Arnsztajnowa? Znamy te nazwiska ze szkoły, studiów, nazw ulic czy po prostu powszechnego obiegu, może nawet czytaliśmy twórczość tych literatów, ale czy kojarzyliśmy fakt, że związani są oni z miastem, w którym mieszkamy lub do którego wybieramy się w celach turystycznych czy edukacyjnych?

           Podążając uliczkami Lublina, podążamy śladami Józefa Czechowicza – czołowego poety awangardowego okresu międzywojnia. Jeśli przystaniemy przy Krakowskim Przedmieściu 46, znajdziemy się w miejscu, w którym zginął on tragicznie w trakcie hitlerowskiego bombardowania. W Lublinie możemy zwiedzić muzeum jego imienia, gdzie oprócz pamiątek po nim będziemy mieli okazję obejrzeć rękopisy naszych najznamienitszych poetów, takich jak Zbigniew Herbert czy laureaci Literackiej Nagrody Nobla: Wisława Szymborska i Czesław Miłosz.

Dworek Wincentego Pola w Lublinie

Dworek Wincentego Pola w Lublinie

           Z innych ciekawych obiektów wymienić można Dworek Wincentego Pola – obecnie muzeum poety, w którym zgromadzono zbiory związane z jego życiem i twórczością, a także największą w Polsce kolekcję historycznych i współczesnych globusów. To nie lada gratka nie tylko dla miłośników literatury, ale i pasjonatów geografii.

           W Lublinie – na ul. Noworybnej 3 – urodziła się i spędziła dzieciństwo Janina Porazińska – jedna z „czterech dam literatury dla dzieci”, autorka ponad 50 książek, które po dziś dzień są chętnie czytane najmłodszym i przez najmłodszych. Z Lublinem związane są też absolwentki Gimnazjum żeńskiego im. Unii Lubelskiej: Julia Hartwig, Anna Kamieńska, Hanna Malewska i Anna Szternfinkel.

           Dawną Szkołę Wojewódzką Lubelską ukończyli zaś Aleksander Świętochowski i Bolesław Prus. Jest wielce prawdopodobne, że opisując sklep, w którym pracował subiekt Ignacy Rzecki – bohater Lalki – Prus wzorował się na kamienicy kupca Jana Mincla na ul. Krakowskie Przedmieście 6. Zbieżność nazwisk na pewno nie jest tu przypadkowa.

           Oprócz Bolesława Prusa możemy wymienić jeszcze innego powieściopisarza związanego z Lublinem. Jest nim niekwestionowany mistrz tego gatunku, autor 200-tomowego cyklu powieści historycznych – Józef Ignacy Kraszewski, który – jak głosi napis na jednej z kamienic na ul. Grodzkiej – swego czasu mieszkał właśnie tu, pod numerem 24.

           Bezpośrednich związków z literaturą nie można odmówić kamienicy przy Rynku, pod nr. 2, zwanej kamienicą Klonowica. To budynek nie tylko związany z rzeczonym poetą – Sebastianem Klonowicem, autorem Flisa – ale i z wybitnym twórcą renesansowym Janem Kochanowskim, który właśnie tutaj w 1584 r. dokonał swego żywota. Nie sposób nie zauważyć dekoracji sgraffitowej na fasadzie budynku, przedstawiającej portrety zarówno tych dwóch literatów, jak również wspominanych już Biernata z Lublina i Wincentego Pola.

           Czy to nie fascynujące, że ci wielcy twórcy przemierzali ulice Lublina tak, jak Ty dzisiaj je przemierzasz? Jeśli chcesz dowiedzieć się, które konkretnie miejsca związane są z ich życiem i twórczością, to koniecznie zajrzyj do książki Ireny Kowalczyk Zwiedzamy Lublin. Przewodnik. Dowiesz się z niej, gdzie możemy odnaleźć pomniki tych wybitnych pisarzy i poetów, i tablice pamiątkowe im poświęcone, gdzie się oni rodzili, gdzie wychowywali, gdzie mieszkali, gdzie umierali. To porywająca wycieczka dla miłośników literatury i sposób na bliskie z nią obcowanie. 

           Książka do kupienia na stronie: ZWIEDZAMY LUBLIN - PRZEWODNIK (odwiedzamy.pl)

Tekst Justyna Kozłowska