y

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Lublin dwór Krychowskich
14 marca 2024

Lublin dwór Krychowskich

ulica Agronomiczna

           zobacz prezentację ...

           Dwór Krychowskich znajduje się w Lublinie, przy ulicy Agronomicznej. Jest to dawna droga dojazdowa do dworu rodziny Krychowskich. Majątek był ich własnością do 1944 roku. Obecnie budynki są dzierżawione przez Muzeum Wsi Lubelskiej.

           Nie znamy dokładnej daty wybudowania założenia, ale przypuszcza się, że mogło to mieć miejsce jeszcze w XVIII wieku. W 1881 roku folwark od Jana i Józefa Rzewuskich nabył Władysław Frydriks. Największy rozwój folwarku oraz odnowienie dworu miało miejsce za kolejnego właściciela – Wilhelma Krebsa. Po 1916 roku majątek aż do parcelacji należał do rodziny Krychowskich.

           Dwór w latach 50. XX wieku uległ poważnemu pożarowi i po gruntownej przebudowie przeszedł w użytkowanie Miejskiego Zarządu Budownictwa Mieszkaniowego. Od 1977 roku jest dzierżawiony przez Muzeum Wsi Lubelskiej.

Lublin dwór Krychowskich

           Budynek jest murowany z cegły ceramicznej i kamienia wapiennego na zaprawie wapiennej i wapienno-cementowej. Elewacja frontowa posiada trójarkadowy ganek, częściowo podmurowany. Po bokach ganku jest żeliwna balustrada z przełomu XIX i XX wieku. Drzwi frontowe są drewniane o rzeźbionych motywach roślinnych.

W dawnym hallu odnaleziono fragmenty przedstawiające postać kobiecą. W pokojach zlokalizowano miejsca po dawnych malowidłach podokiennych z motywem kosza kwiatowego. W niektórych pomieszczeniach znajdowały się piece berlińskie z białych kafli, a w hallu kominek.

Lublin dwór Krychowskich

czytaj więcej ...