y

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Dwór Kościuszków w Lublinie
25 maja 2023

Lublin Dwór Kościuszków

Aleja Warszawska 81

zobacz prezentację ...

           Dworek Kościuszków w Lublinie to zabytkowa budowla drewniana, położona na terenie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Dworek ma bogatą historię, związaną z rodziną Kościuszków, bankierami Heyzlerami, zakładem kąpielowym i źródłami mineralnymi. Dworek był świadkiem wielu wydarzeń historycznych i kulturalnych, a także zmian krajobrazu i otoczenia. Obecnie dworek jest udostępniony do zwiedzania i wynajmu na różne okazje.

           Dworek Kościuszków powstał w pierwszej połowie XVIII wieku jako część folwarku Sławinek. W latach 1774-1775 dwukrotnie gościł tu Tadeusz Kościuszko, który pomagał swojemu stryjowi Janowi Nepomucenowi w projektowaniu parku przydworskiego. W 1819 roku dworek i folwark kupił Paweł Wagner, który odkrył na terenie posiadłości źródła wody mineralnej o właściwościach leczniczych. Wagner urządził tu zakład kąpielowy i łaźnię podmiejską dla mieszkańców Lublina i okolic. W drugiej połowie XIX wieku zakład kąpielowy rozwijał się pod kierunkiem rodziny Mędrkiewiczów, którzy wybudowali domy dla kuracjuszy i restaurację. Zakład kąpielowy funkcjonował do początku XX wieku, kiedy to uległ zniszczeniu i upadkowi.

           W czasie II wojny światowej dworek i park zostały zdewastowane przez Niemców, którzy wycięli większość drzew i wybudowali własną restaurację. Po wojnie dworek został przejęty przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który w 1950 roku kupił teren pod planowany Ogród Botaniczny. W latach 1969-1972 dworek został poddany renowacji i rekonstrukcji według historycznego wzoru. Od tego czasu dworek jest otwarty dla zwiedzających i służy jako miejsce spotkań naukowych, kulturalnych i towarzyskich.

           Dworek Kościuszków jest jednym z najcenniejszych zabytków Lublina i regionu. Stanowi pamiątkę po sławnej rodzinie Kościuszków, a także po dawnej świetności zakładu kąpielowego na Sławinku. Dworek zachwyca swoją architekturą i otoczeniem, a także stanowi atrakcję dla miłośników historii, przyrody i kultury.

Dwór Kościuszków w Lublinie, zabytek,

 

Opis dworu

          Dwór Kościuszków w Lublinie to przykład pięknej architektury drewniano-ceglanej z elementami baroku i klasycyzmu. Na planie prostokąta, przekryty jest dachem łamanym polskim krytym gontem, z dwiema lukarnami po wschodniej stronie. Elewacja frontowa posiada ganek czterokolumnowy na osi, przykryty dachem dwuspadowym. Wnętrze nie zachowało oryginalnego wyposażenia, ale ma reprezentacyjny charakter.

czytaj więcej o dworze …

Dwór Kościuszków w Lublinie

 

 

Artykuły z tej kategorii