y

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Pałac Morskich w Lublinie
21 maja 2023

Lublin Dwór Grafa następnie Plewińskich

ulica Doświadczalna 50

zobacz prezentację ...

           Dwór Grafa Plewińskich to zabytkowy dworek ziemiański, który znajduje się na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Dworek został wybudowany pod koniec XIX wieku przez Emanuela Grafa, który nazwał go na cześć swojej żony Feliksy. Dworek był siedzibą szkoły rolniczej, a także rezydencją niemieckiego pułkownika Klaussa w czasie II wojny światowej. Obecnie dworek pełni funkcję reprezentacyjną uczelni i jest otoczony parkiem dendrologicznym.

           Dwór Grafa Plewińskich jest cennym przykładem architektury ziemiańskiej z przełomu XIX i XX wieku. Dworek ma bogatą historię związaną z rozwojem rolnictwa i edukacji w regionie lubelskim. Dworek jest także świadkiem tragicznych wydarzeń z czasów wojny i okupacji. Dworek jest dostępny do zwiedzania dla studentów i turystów, którzy mogą podziwiać jego architekturę i otaczający go park.

Dwór Grafa następnie Plewińskich w Lublinie

 

Architektura dworu

           Dwór ma prostokątny plan i jest murowany z cegły. Na fasadzie znajduje się trójkątny szczyt z drewnianą dekoracją w stylu szwajcarskim. Wejście do dworu poprzedzone jest czterofilarowym portykiem z kanelowanymi filarami. Nad portykiem znajduje się taras z balustradą tralkową. Do dworu przylega oficyna w kształcie litery T, która została dobudowana w czasie okupacji. Dworek jest podpiwniczony i ma dach pokryty dachówką ceramiczną.

czytaj więcej o dworze …

Dwór Grafa następnie Plewińskich w Lublinie

 

 

Artykuły z tej kategorii