y

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Dworek Grafa w Lublinie
19 maja 2023

Lublin Dwór Grafa

ulica Łęczyńska 118

zobacz prezentację ...

           Dworek Grafa w Lublinie to zabytkowy pałacyk z XIX wieku, położony nad rzeką Bystrzycą, na pograniczu dzielnic Tatary i Kalinowszczyzna. Jego fundatorem był Emanuel Graf, dziedzic majątku Tatary, który odkupił go od generała jazdy rosyjskiej Adama hr. Ożarowskiego.

           Dworek Grafa ma bogatą historię, pełniąc różne funkcje w czasie wojen i pokoju. Był szpitalem dla żołnierzy niemieckich i radzieckich, siedzibą partii politycznej i domem kultury, a także internatem dla uczniów i studentów. Od 1969 roku był wykorzystywany jako obiekt gastronomiczno-hotelowy, ale obecnie stoi opuszczony i niszczeje.

Dworek Grafa w Lublinie

 

Opis dworu

           Dworek został zbudowany na miejscu wcześniejszego, drewnianego dworu i składa się z trzech części: korpusu głównego i dwóch ryzalitów piętrowych. Na elewacjach frontowej i ogrodowej znajdują się portyki kolumnowe, a we frontowej także dwie lufy armat z okresu potopu szwedzkiego. Wnętrze dworu zostało przebudowane i utraciło swój pierwotny charakter, ale zachowały się niektóre elementy dekoracyjne, takie jak parkiety i rozeta na suficie salonu.     

           Dworek Grafa jest cennym zabytkiem architektury i historii Lublina, który zasługuje na lepszą opiekę i zagospodarowanie. 

           czytaj więcej o dworze

Dworek Grafa w Lublinie

 

 

Artykuły z tej kategorii