y

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Dwór Gorajskich
18 maja 2023

Lublin Dwór Gorajskich

ulica Bernardyńska 14

zobacz prezentację ...

          Dawny dwór Gorajskich, obecnie kamienica mieszkalna, położony jest w samym centrum miasta, przy obecnej ulicy Bernardyńskiej.

          Budynek wystawiony jest na terenie dawnego majątku zwanego Gorajszczyzną, należącego w XVII wieku do Adama Gorajskiego herbu Korczak. Spadkobiercą majątku został jego syn Zbigniew, przywódca kalwinów małopolskich. Sprawował on też wiele funkcji w Rzeczypospolitej.

           W 2. połowie XVI wieku na terenie majątku powstała jurydyka. W XVIII wieku folwark Gorajszczyzna należał do rodu magnackiego Tarłów herbu Topór, a w 1768 roku została przez sejm uznana za dobra ziemskie.

Dwór Gorajskich

 

Opis dworu

           Istniejący do chwili obecnej klasycystyczny dwór wzniesiony został około 1640 roku. Był to budynek murowany, parterowy, wzniesiony na planie prostokąta, przekryty dwuspadowym dachem. Przed 1822 rokiem został nadbudowany o dwa piętra, następnie w 1888 roku został rozbudowany, a w latach 1899–1905 dobudowano oficyny. Do budynku prowadzi dwukolumnowy portyk z balkonem, na którym ustawione są dwa posągi przedstawiające wielkich Polaków: Adama Mickiewicza i Tadeusza Kościuszkę.

czytaj więcej o dworze …

Dwór Gorajskich

 

 

Artykuły z tej kategorii