y

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Dwór Gałeckich w Lublinie
10 kwietnia 2023

Lublin Dwór Gałeckich

ulica Konstantynów 1

zobacz prezentację ...

           Na południowy zachód od centrum miasta znajduje się dawny folwark Konstantynów, od 1880 roku należący do Władysława Gałeckiego.

           Nowy właściciel zbudował na tym terenie drewniany dworek z budynkami folwarcznymi, które po jego śmierci przeszły na własność dzieci. Niebawem Konstantynów został sprzedany Kwirynowi Rupertowi Sobieszczańskiemu, a w 1914 roku podzielony pomiędzy jego spadkobierców. Po wojnie część dawnego folwarku z dworem, pomieszczeniami gospodarczymi, parkiem, ogrodem warzywnym i owocowym przeszła na własność Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z czasem uniwersytet wykupił pozostałe grunty. W latach 70. XX wieku gruntownie przebudowano zrujnowany dwór, wymieniając większość drewnianych elementów konstrukcyjnych.

           Obecnie odbudowany i odnowiony dworek, nazywany Staropolskim, pełni funkcje konferencyjne i hotelowe dla KUL.

Dwór Gałeckich w Lublinie

 

Opis dworu

          Drewniany budynek o konstrukcji zrębowej osadzony jest na planie prostokąta z ryzalitami po bokach. Otynkowane i oszalowane ściany na podkładzie trzcinowym przekrywa dach łamany polski z lukarnami. Dominantę frontowej, wschodniej fasady stanowi duży dwukondygnacyjny ganek nakryty dwuspadowym dachem. W zachodniej elewacji umieszczono na osi taras ze schodami oraz dużą facjatę z dwoma oknami. Dworek otaczają pozostałości parku krajobrazowego z końca XIX wieku.

czytaj więcej o dworze …

Dwór Gałeckich w Lublinie

 

 

Artykuły z tej kategorii