y

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Lublin Pensjonat Janina
10 października 2022

Lubelskie kamienice

           Kiedy myślimy o zwiedzaniu jakiegoś miasta, to od razu przychodzą nam na myśl kościoły, pałace,    pomniki, muzea. Czasem w grę wchodzi też starówka lub jakiś deptak, ale tutaj zwracamy uwagę (bardzo ogólnie) na ich zabudowę, na ratusz, panującą tam atmosferę i znajdujące się restauracje i kawiarnie. Bardzo często pomijamy natomiast to, co stanowi podstawę zabudowy każdego historycznego miasta – kamienice. 

           Czy przemierzając uliczki Lublina, zastanawiamy się nad historią zapisaną w murach jego kamienic? Zwykle zdajemy się je omijać bez większych refleksji, jak inne, zwykłe budynki mieszkalne i użytkowe. Tymczasem kryją one tyle tajemnic!

Lublin Pałac Morskich

           Wystarczy raz spojrzeć w górę i z nieco większą uważnością niż zwykle przyjrzeć się fasadom tych budynków. Nawet niewprawne oko dostrzeże piękno architektonicznych dekoracji, detali i zdobień. Zachowane do dziś, lubelskie kamienice wznoszone były na przestrzeni kilku wieków – od XV do XIX. Są zatem reprezentantami wielu stylów architektonicznych (od gotyku, przez renesans, barok i klasycyzm, aż po secesję i XIX-wieczne style eklektyczne i historyzujące). Ponadto są również świadkami licznych wydarzeń historycznych (zarówno z historii politycznej, jak i społecznej, kulturowej, gospodarczej i życia codziennego). 

           Nie do wymienienia są wszystkie funkcje, jakie pełniły kamienice w historii Lublina. Były one po pierwsze budynkami użytkowymi. Znajdowały się w nich m.in. urzędy, szkoły, apteki, składy, zajazdy, stajnie, wozownie, restauracje, hotele, cukiernie, teatry, drukarnie, księgarnie i wiele, wiele innych. Po drugie pełniły one funkcje mieszkalne dla ludzi różnych stanów, zawodów i narodowości. Mieszkali w nich przedstawiciele najznamienitszych rodów szlacheckich, wybitne osobistości ze świata sztuki, nauki, polityki, medycyny i innych, a także rzemieślnicy różnych cechów, przedsiębiorcy lub po prostu zwykli ludzie. Ten wielofunkcyjny charakter kamienic zachował się do dziś.

           I choć z biegiem lat lubelskie kamienice coraz bardziej nadgryzał ząb czasu, zmieniały one swój wygląd, nierzadko popadały w ruinę albo wręcz przeciwnie – były wielokrotnie remontowane, przebudowywane i dostosowywane do pełnienia nowych funkcji, to i tak udało się im zachować swój dawny styl, który odnaleźć można nie tylko na zewnętrznych elewacjach, ale i często w wystroju wewnętrznym. Dzięki temu te wspaniałe budynki są dziś dla nas praktyczną lekcją historii architektury.

           Jeśli zainteresowały Cię lubelskie kamienice i chcesz poznać je naprawdę dogłębnie, to sięgnij po książkę Zwiedzamy Lublin. Przewodnik. Znajdziesz tam szczegółowe opisy tych wspaniałych i niedocenianych dzisiaj budynków. Dowiesz się, kiedy zostały zbudowane, jakie funkcje pełniły, kto w nich mieszkał i działał, czym się wyróżniają. Książka ta pozwoli Ci przemierzać ulice Lublina rozważniej. Zachęci Cię do tego, żeby zatrzymać się w miejscach, w których dotychczas się nie zatrzymywałeś/zatrzymywałaś, rozejrzeć się nieco uważniej niż zwykle, dostrzec i docenić piękno obiektów, które na co dzień omijałeś/omijałaś bez zastanowienia. Dzięki niej poznasz to wspaniałe miasto jeszcze lepiej, zrozumiesz jego istotę, rozsmakujesz się w jego atmosferze.

           Książka do kupienia na stronie: ZWIEDZAMY LUBLIN - PRZEWODNIK (odwiedzamy.pl)

Tekst Justyna Kozłowska

Artykuły z tej kategorii